
The stability anchor of the lineup. Swing weight drops significantly below the elongateds making it the fastest through the zone, while twist weight jumps above average giving it the most off-center resistance in the lineup. Serve speed, punch volley, and spin all sit above average. The tradeoff is a shorter handle that can feel tight for two-handed players.
| Lực xoay (Swing Weight)(g·cm²) | 107.9 |
| Lực xoắn (Twist Weight)(g·cm²) | 7.1 |
| RPM xoáy (Spin)(RPM) | 2302 |
| Trọng lượng tĩnh | 8.05 oz |
| Điểm cân bằng(mm) | 23.7 cm |
| Độ dày lõi | 16mm |
| Hình dạng | standard |
| Chất liệu mặt | Carbon Fiber & Fiberglass |
| Chất liệu lõi | Dual-Density Foam Core (EPP and EVA foam) |
| Cỡ cán | 4.125 in |
| Chiều dài cán (alt) | 5.375 in |
| Chiều dài tổng | 16 in |
| Bề ngang | 7.75 in |